Vysílačka Sencor SMR 200

autor: Martin Šimon

Sencor SMR 200 je jedna z PMR vysílaček spadajících do nižší cenové kategorie, jeden kus vás vyjde jen na pár stokorun. Je vhodná pro počáteční seznámení s vysílačkami, nezahltí vás hromadou funkcí, které byste zpočátku ani nevyužili. Prodává se v balení dvou kusů a kromě českého návodu a protokolu o homologaci v krabici už nic jiného nenajdete.

Vysílačky potřebují pro svůj provoz nějaké napájení, to znamená že si budete muset dokoupit nabíjecí akumulátory a nějakou nabíječku. Pokud byste používali klasické baterie, provoz by váš vyšel neskutečně draho. Sencor SMR 200 používá čtyři mikrotužkové (AAA) články. Čtyři značkové nabíjecí 1.000 mAh mě vyšly na 356 Kč, dále jsem zakoupil ještě další čtyři neznačkové 950 mAh, ty stály asi 180 Kč a uvidíme, jak se „značkovost“ v praxi osvědčí.

Sencor SMR 200 má rozměry 60 x 100 x 32 milimetrů a hmotnost 138 gramů. Není o moc větší než trochu starší mobilní telefon. Kryt je z plastu modro-zelené barvy, ve voděodolném provedení.

Na přední straně najdete malý numerický LCD displej, který primárně na displeji zobrazuje číslo aktuálního kanálu. Displej je podsvícen, podsvícení se na chvíli aktivuje při stisku nějakého tlačítka. Těch je tu celkem sedm, jedno z nich je „dvojtlačítko“ (vpravo od displeje), sloužící pro regulaci hlasitosti a přepínání kanálů. Oranžovým tlačítkem (vlevo od displeje) vysílačku zapnete či vypnete. Další čtyři tlačítka jsou pod displejem, ale to nejdůležitější „TALK“ je na levé boční straně. Pokud ho stisknete, začnete na aktuálním kanále vysílat. Pod druhou polovinou přední strany je ukryt reproduktor.

Ačkoli se vysílačky nedodávají s žádným příslušenstvím, mají na horní straně 3,5 mm Jack konektor, který umožňuje připojení handsfree nebo nabíječky. V návodu však k nim není žádná bližší specifikace.

Anténka se nachází na pravé horní straně, je vyrobena z tvrdého plastu. Nakonec se přesuneme ještě na stranu zadní. Zde najdete odnímatelnou sponu na opasek a kryt, pod kterým je místo na čtyři AAA baterie.

Zapnutí vysílačky je okamžité, ihned se ocitnete na kanálu, na kterém jste byli při vypnutí. Na displeji vidíte jeho číslo, ukazatel stavu baterie a hlasitosti.

Ačkoli jde o levnější typ vysílačky, disponuje i několika doplňkovými funkcemi. Můžete prohledávat všechny kanály na přítomnost vysílání (SCAN), vypnout šumovou bránu a monitorovat i velmi slabý signál či prozvánět kanál jedním zvukovým signálem. Funkcí DUAL WATCH zase lze monitorovat dva kanály najednou. Pokud chcete vysílat bez nutnosti stisknout tlačítko, použijte VOX s pěti úrovněmi citlivosti. Pro praktické využití jsou zde i stopky.

Zdroj článku: http://www.smr200.wz.cz

 

Uživatelská příručka ke stažení ZDE

SMR200

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *