Úprava stmívací lampy na LED

Pokud máte doma lampu se stmívačem a začínáte zavádět LED žárovky, určitě narazíte na problém že LEDky na stmívači nefungují jak mají. Jestli je vám líto lampu vyhodit, pak čtěte dál.

Lampa1

Lampa na fotce je určená pro 40W žárovku na rameni a 200W halogen nahoře, což musíte uznat je pořádná spotřeba. Úprava na LEDky je celkem jednoduchá:

Odšroubováním tří šroubků u prostředního krytu a odděláním samotného krytu se dostaneme k vlastnímu stmívači, který je připojen třemi dráty:  Přívodní fází a dvěma výstupy ke každé žárovce

Lampa2

Odpojíme stmívač a rozšroubujeme kryt

Lampa3

Lampa4

Lampa5

Řešení úpravy je následující. Odpájíme všechny součástky kromě vypínacích potenciometrů, pojistky a konektoru; najdeme si kontakty potenciometrů které slouží jako vypínače a ty propojíme jako klasické vypínače mezi přívodní fázi a výstup.

Lampa6

Lampa7

Jak je vidět moc toho nezbude. Hlavně musíme pořádně zkontrolovat aby nikde nevznikl zkrat a abychom to zapojili určitě správně.

Pak už jen zbývá zpět všechno složit. Při připojování doporučuji vyzkoušet jestli je správně horní vypínač na horní a dolní na dolní světlo.

POZOR NA ÚRAZ EL. PROUDEM!!!!

Lampa8

Nakonec zbývá místo horní halogenky zapojit klasickou objímku na žárovku.

A můžeme svítit 🙂

Nové osazení: horní LEDka 10W, spodní LEDka na rameni 4W

Úspora 226W.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *