Test EPROM OTP

Při rozebírání starého CD přehrávače upoutal mojí pozornost 32-vývodový čip s označením PT28C020-90 osazený jako jediný v patici v pouzdru DIP. Po pohledu do datasheetu jsem zjistil že jde o    2Mbit OTP EPROM s organizací 256k x 8bit. Paměť má 18 adresních a 8 datových vývodů.

Paměť EPROM slouží k uložení informace, kterou je možné mnohokrát přečíst. Bohužel verze OTP (one-time programmable – jednou programovatelná) nelze běžně smazat, běžně proto že údajně je možné tyto typy pamětí mazat rentgenovým zážením, proto jí lze využít jen k demonstrativnímu zapojení.

Zapojení je opět na nepájivém poli. Na adresní vstupy je připojen čítač 4040, který je buzen buď astabilním KO s NE555, nebo KO-RS pro ruční krokování a na datové výstupy jsou přes rezistory zapojené LED diody. Napájecí napětí je 5V. Pin Vpp slouží k programování obvodu, při čtení je připojen na napájecí napětí. Pin WE – write enable slouží také k programování a při čtení je připojen přes odpor 10k na napájení. Pin OE – output enable slouží k aktivování výstupu, při log.1 je výstup neaktivní a při log.0 aktivní. Poslední řídící pin je CE – chip enable, který zapíná (log.0) nebo vypíná (log.1) celou paměť.

Postupným krokováním adresových vstupů se nám bude na výstupních diodách zobrazovat obsah paměti.

 

EPROM_OTP_sch

Schéma je pro zjednodušení napůl blokové

Mezi Ucc a GND je vhodné zapojit blokovací keramické kondenzátory 100nF (na schématu nejsou uvedeny)

Ucc – napájecí napětí 5V

Zapojení: Čítač 4040 – zapojení čítače 4040 které je na úvodní stránce, čísla vývodů patří k čítači

R1 – pull-up odpor 10k

R2 – R9 – 470R

D – LED diody

 

EPROM_OTP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *