Sencor SMR 200 – připojení externí antény

Po čase používání PMR vysílačky brzy zjistíte, že dosah je nic moc a budete uvažovat jak ho zlepšit. Řešení je náhrada originální, a většinou ne moc účinné, antény za konektor pro připojení lepší a účinnější. Já jsem svojí vysílačku Sencor SMR 200 vybavil BNC konektorem, který přesně zapadne na místo původní antény.

 

Tato úprava je v rozporu s vyhláškou, která povoluje provoz PMR stanic pouze s originální neodnímatelnou anténou. Tuto úpravu provádíte pouze na vlastní zodpovědnost!

 

Na pájení používejte pouze mikropájku! Konektor jsem použil 50Ω BNC.

K rozebrání vysílačky stačí odšroubovat 6 zadních šroubků a poté můžete odklopit zadní kryt a oddělat původní anténu (která na vás vypadne sama protože jí nic nedrží 🙂 ).

uprava1

Na zadním krytu je potřeba odštípnout plastový výlisek na šroub a na obou krytech výlisek držící původní anténu ve správné poloze.

uprava2

Dále je potřeba upravit plošný spoj. Opatrně na naznačených čárách odštípnout či odříznout roh plošného spoje který by překážel konektoru – OPATRNĚ na ostatní součástky a spoje. Na plošku označenou šipkou se připájí přívod ke konektoru, viz dále.

uprava3

Na místo původní antény jsem zalepil tavným lepidlem BNC konektor. Na matku je připájený drát k stínícímu plechu sloužícímu jako zemnění a protiváha k anténě. Prostřední pin je spojený drátkem s pinem označeným na předchozí fotce šipkou.

uprava4

Opatrně na ostatní součástky a hlavně na vzduchové cívky pod spojovacím drátem. Pozor na zkratování součástek drátkem. Kolem konektoru jsem to důkladně zalepidloval tavným lepidlem a připlácnul druhý kryt. Vysílačku jsem sešrouboval, kromě horního šroubku u antény. Díky lepidlu bude nesešroubovaný roh pevně držet, ale nesmí ho být moc aby nevylezlo ven:-)

konektor1

Hotový konektor – přední strana

konektor2

Hotový konektor – spodní strana. Díru po šroubu jsem ucpal lepidlem.

upraveno

Hotová upravená vysílačka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *