Sdílení výpočetního výkonu – BOINC

Po dlouhé době jsem se dostal k programu BOINC a nápadu sdíleného využití volného výpočetního výkonu počítače.

BOINC umožňuje darovat volný výpočetní výkon počítače pro účely vědeckých projektů jako SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid a mnohých dalších. Po nainstalování programu BOINC je možné zapojit počítač do libovolného množství z nabízených projektů. Můžete tak využít čas Vašeho PC k hledání léků proti nemocem, studování globálního oteplování, k objevení pulsarů nebo k mnohému dalšímu vědeckému výzkumu.

Já, se svým celoživotním zájmem o mimozemský život, jsem se samozřejmě zapojil do projektu SETI@home. Jde o projekt zabývající se hledáním mimozemských civilizací pomocí snímání a průzkumu radiových vln.

Program jde nastavit na počítání během nečinnosti nebo pořád. Při stálém spuštění ovšem zatěžuje počítač což při běžné práci nevadí, ale při náročnější práci bude dost brzdit.

Pro spuštění je potřeba internetové připojení. Klient BOINC si stáhne práci z nastavených projektů a po spočítání odešle výsledek. Za každý úkol jsou přidělovány body.

Klient funguje na windows, linux i android tak lze počítat i na telefonu třeba přes noc při nabíjení.

Lidé využívající tento program se sdružují do skupin a probíhají i soutěže kdo má víc bodů. Někteří si i staví počítače výhradně za účelem těchto výpočtů.

Já využívám svůj notebook na kterém běží výpočty pořád když je spuštěný  a mobilní telefon na kterém počítám hlavně v noci na nabíječce jinak to žere dost baterku při plném využití.

Počítám ode dneška pod ID 10426416 a přidal jsem se k týmu Czech National Team.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *