Raspberry Pi – power management

Na počítači Raspberry Pi je jedna velká vada, a to že zapínání a vypínání probíhá připojením a odpojením napájecího zdroje. Proto jsem postavil jednoduchý doplněk který řídí napájení a dovoluje zapínat a vypínat RPi pomocí jednoduchého spínače bez nebezpečí ztráty dat.

Popis činnosti

Po připojení napájení čeká řídící program na sepnutí spínače (resp. uzemnění řídícího vstupu. Poté sepne relé, kterým se spustí napájení do RPi, a rozsvítí LEDku, která signalizuje zákaz odpojení napájení.

Po vypnutí spínače se čeká 30 s (pro případ že by bylo potřeba vypnutí ihned po zapnutí tak během těch 30 s má RPi čas nabootovat a připravit se na možnost vypnutí) a poté dojde k aktivaci vypínacího signálu do RPi. Dále se měří proud do RPi a čeká se na jeho vypnutí, které je indikováno poklesem odběru. Mezitím se RPi po přijetí vypínacího signálu pomocí skriptu vypne. Jakmile řídící program zjistí že je RPi vypnuté tak vypne relé a zhasne LEDku, čímž indikuje že je možné odpojit napájení.

Popis zapojení

Zapojení je provedené na kousku univerzální DPS. Řízení obstarává MCU ATtiny85, v kterém je nahraný řídící program napsaný v Arduino IDE (Popis naprogramování najdete ZDE). Dále je na desce senzor proudu ACS712 a modul relé. A ještě pár maličkostí.

schéma zapojení
celkový pohled

Vypínací skript do RPi

Pro správnou funkci tohoto zařízení je nutné uložit do RPi vypínací skript a nastavit aby se spouštěl po nabootování systému Raspbian.

Příkaz ke spouštění skriptu uložíme do souboru rc.local.

Spustíme si terminál a zadáme:

sudo nano /etc/rc.local

poté před řádek exit 0 vložíme řádek:

python /home/pi/Desktop/shutdown.py &

soubor se skriptem shutdown.py musí být uložený na ploše, jinak se musí upravit cesta.

Poté stačí upravený soubor rc.local uložit a restartovat RPi.

Soubory ke stažení

Níže si můžete stáhnout řídící program pro ATtiny a vypínací skript pro Raspberry Pi


Návrhy na verzi 2.0

Během vytváření první verze se mi klubaly nápady na vylepšení. Tak jen stručně:

  • profi DPS
  • náhrada relé tranzistorem
  • řídící MCU s více piny a tím i víc funkcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *