Koncept Smart Home

Chtěl bych si trochu srovnat myšlenky a vypsat si tady můj koncept plánovaného smart home. 

V plánu mám dvě fáze projektu:

  1. První fáze se bude použitelná pro kteroukoli domácnost bez zásahů do elektroinstalace. Představuju si jednotlivé samostatné moduly postavené nejspíš na ESP-01 a Arduino deskách. Každý modul bude samostatně funkční aby i v případě výpadku komunikace (viz dále) byli použitelné. Jednotlivé moduly budou ovládat rolety na oknech, měřit teplotu, kontrolovat funkci myčky nádobí nebo pračky, měřit spotřebu proudu a vody, řídit vytápění, atp.
  2. Druhá fáze bude vyžadovat kompletní předěláni elektroinstalace. Místo vypínačů na světla budou použitá pouze tlačítka, která budou vyvedena do osvětlovací ústředny která bude zpracovávat jednotlivé povely a podle nich ovládat světla. Každé světlo bude ovládáno relátkem z osvětlovací ústředny podle povelů z tlačítek. Osvětlovací ústřednu bude pravděpodobně postavená na Arduinu. Každá zásuvka (nebo určité okruhy) bude jednotlivě ovládána relátkem z napájecí ústředny, pro možnost vypnutí všech najednou nebo jen některých okruhů například při odchodu z domu.

Hlavní ústředna bude postavená nejspíš na počítači Raspberry Pi. Ústředna bude komunikovat s jednotlivými moduly a vedlejšími ústřednami přes wi-fi (která je běžně rozšířená) pomocí UDP protokolu, na základě jednotlivý dotazů a odpovědí na základě dotazu. Dále bude zpracovávat jednotlivá data, zajišťovat spojení s internetem a řídit další moduly.

To je pro začátek asi tak všechno. Postupně začnu pracovat na jednotlivých modulech a Hlavní ústředně. 

2 komentáře u „Koncept Smart Home“

  1. Zdravím.

    Nechci Vám brát iluze nebo tak něco, ale shodou okolností mám k tématu co říci: Ve firmě jsem instalovávali podobné věci, a krom toho že o to velký zájem není tak je také důležité říci, že tohle je skutečně jen pro technologické nadšence. Pro všechny ostatní v dotčené domácnosti je to spíše jen zdrojem stresu, a obzváště pro ženské pokolení (bez urážky, je tím myšleno že to neladí s jejich přirozeností).

    Než s tím tedy skutečně začnete, tak první co doporučuji je zeptat se své manželky či partnerky, co si o tomto doopravdy myslí ona a ujistit se, zda i ona sdílí vaše nadšení. Možná budete překvapen.

    1. Prakticky s tebou souhlasim. V první řadě by měla technika sloužit a ne se nechat otročit, tzn. musí to fungovat samo bez zásahu člověka. Pokud je pořeba něco navíc dělat a omezovat tak to musí přinýst velké plus. Něco už jsem doma dělal a vym že pokud to pomůže tak po prvních kecech to je nakonec v pohodě protože to je nakonec i dobrý:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *