Bluetooth dálkové ovládání pro Pepu

Pro dálkové řízení robota Pepy jsem postavil toto dálkové ovládání

Ovládání je postavené na Arduinu mega, zobrazování telemetrie obstarává TFT LCD displej, k vlastnímu řízení slouží dva joysticky a pro volbu módu robota slouží řada spínačů a potenciometr. Napájení obstarává baterie Li-ion článků, s ochranným a nabíjecím obvodem, a DC měnič na +5V. Komunikaci s robotem zajišťuje bluetooth modul HC-05, spárovaný s druhým v robotu, tvořící bezdrátovou sériovou linku.

vnitřní uspořádání

Schéma zapojení není potřeba, vše jde vysledovat z programu. Potenciometr je zapojený jako odporový dělič a spínače spínají k zemi a mají programem nastavený pull-up. Čtení stavu akumulátoru je přímo z vypínače před měničem, není potřeba žádná úprava protože napětí je max 4,2V.

Jediný problém mi dělal bluetooth modul. Standardně se propojuje s arduinem křížově, tj. Rx-Tx a Tx-Rx ale tady bylo potřeba zapojit stejné na stejné. Asi záleží na modulu.

pohled na ovládací prvky

Z popisků spínačů jdou poznat plánované další funkce robota, zatím bez komentáře 🙂 V budoucnu mám v plánu vytvořit nové popisky na zalaminovaném papíru a zakrýt jím nerovnosti kolem LCD a celkově zlepšit vzhled.

data zobrazovaná na LCD

Na LCD se prozatím zobrazují tyto informace:

  • stav akumulátoru v ovládání – barevně odlišený dle nabití
  • stav akumulátoru v robotu – barevně odlišený dle nabití
  • proud z akumulátoru v robotu – orientačně
  • teplota v robotu
  • stav větráku v robotu – v % výkonu po 3 krocích
  • stav kamery – připraveno do budoucna
vylepšený ovladač s držákem mobilního telefonu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *