Arduino Attiny programátor

Do jednoho projektu jsem se rozhodl použít, z důvodu úspory místa, čip Attiny místo celého arduina. Na použití těchto čipů je dobrá malá velikost a možnost programování pomocí Arduino IDE. Jediný problém mi dělalo naprogramování. Po celém odpoledni skoušení na nepájivém poli jsem si pořídil tento programátor.

programátor Attiny, bez řídícího Arduina

Programátor je malá DPS s paticí DIP8 pro programování čipů Attiny 25/45/48, paticí DIP14 pro programování čipů Attiny 24/44/84, dutinkovými lištami pro připojení řídícího Arduina nano a pár pasivními součástkami.

připravený programátor s Arduinem nano

Pro fungování programátoru je potřeba připojit řídící Arduino nano a nahrát do něj program ArduinoISP, který je součástí Arduino IDE v příkladech viz. obrázek níže.

Potom je nutné přidat si do Arduino IDE nový zdroj ve kterém jsou uvedeny popisy čipů Attiny pro použití v Arduino IDE. To provedeme následovně: otevřeme si Soubor > Vlastnosti a na řádku Správce dalších desek URL klikneme na obrázek viz. zakroužkovaný obrázek níže a otevře se nám okno Správce dalších desek URL

Na každý nový řádek lze vložit zdroje dalších desek. Já tam mám např zdroj pro používání ESP8266, ale nás zajímá řádek který přidá čipy Attiny a to je ten poslední:

https://raw.githubusercontent.com/damellis/attiny/ide-1.6.x-boards-manager/package_damellis_attiny_index.json

Po přidání řádku do seznamu potvrdíme OK.

Poté si otevřeme: Nástroje > Vývojová deska: … > Manažer desek

Do vyhledávacího pole nahoře zadáme Attiny a dáme nainstalovat: attiny by David A. Mellis – mělo by to být jediné

Nyní již můžeme používat programátor na programování čipů Attiny.

Ve výběru Nástroje > Vývojová deska nám přibude sekce ATtiny Microcontrolers a v ní dvě skupiny čipů. Po vybrání jedné ze skupiny je ještě potřeba zvolit Nástroje > Procesor: jaký přesně čip budeme programovat. Dále můžeme zvolit frekvenci: Nástoje > Clock, čipy jsou od výroby nastavené na Internal 1MHz, pokud provedeme změnu je nutné jí uložit do čipu volbou Nástroje > Vypálit zavaděč.

A jako hlavní – co jsem se nedočetl v jiném návodu nikde na netu – při programování pomocí ISP, což dělá právě tenhle programátor ale i jiné, je nutné nastavit Nástroje > Programátor na Arduino as ISP!

Nyní již víte vše co je potřeba. Tímto způsobem lze přidat i další desky pro použití v Arduino IDE, například již výše zmíněné ESP8266, ale je potřeba zjistit zapojení a vlastní programování.

Podklady pro výrobu tohoto programátoru jsou volně dostupné na Githubu, nebo je možné ho zakoupit hotový nebo jako sadu součástek ZDE. A ještě pro úplnost odkaz na blog autorky tohoto programátoru.

4 komentáře u „Arduino Attiny programátor“

  1. Jaká je výhoda těch kulatých děr pro attiny? Mám pocit, že v tom ty klasické dip nohy nedrží, nebo se pletu? Díky za článek!

    1. Asi myslis ty patice, vyhoda preciznich je ze se tam lip zandava a vyndava cip a vydrzi vic nez obyc. S kontaktem nozicek jsem nikdy problem nemel, tyhle patice pouzivam porad 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *