Stabilizovaný zdroj 0-30V 0-3A

Každému kdo dělá do elektroniky se vždycky hodí regulovatelný zdroj napětí, jeden takový jsem si udělal taky. Zdroj jsem dělal podle návodu na těchto stránkách. Podle návodu mělo jít o zdroj do 3A, ale při oživování jsem skončil na 1A a potom odešel výkonový tranzistor. Tak mám zdroj jen do 1A, ale to nevadí. Mechanická konstrukce je zřejmá z fotek. I při nízkých proudech (300mA) mnou použitý chladič dost topí a bude potřebovat větrák.

predek

čelní panel

zdroj_vetrak_zdroj3

zadní panel

vnitrek

vnitřek

zdroj_vetrak_zdroj2

vnitřek – zdroj k větráku

tistak

detail tišťáku

schema

schéma

Následuje originální popis z výše odkazovaného webu, kde je ke stánhutí i DPS a osazovací plán:

1. Popis zapojení
Zdroj využívá pro zdroje obvyklý stabilizátor 723 v plastovém pouzdře. Napájení obvodu je stabilizováno zenerkou D1, takže napětí výstupu „nelítá“ se zátěží, jak je tomu u některých zdrojů s tímto obvodem. Zpětná vazba z výstupu je zavedena přes R5 a trimr R11, kterým se nastavuje maximální výstupní napětí. Proti standardnímu zapojení je zpětná vazba inverzní. Díky tomu je možné na výstup 723 zapojit PNP tranzistor „opřený“ o plné nestabilizované napětí. Výhodou tohoto nestandardního zapojení je, že umožňuje regulovat výstupní napětí téměř od 0V až do maxima. Nevýhodou naopak nemožnost použít interní omezovač proudu. Výstupní napětí se nastavuje pomocí P2. LM723 má poměrně malý výstupní proud, takže je posílen tranzistorem T4, který je ovládán pomocí T2. Proud do báze T4 není díky nízkému zesilovacímu činiteli zrovna malý, takže T2 musí mít chladič. V případě, že se na místě T4 použije darlington namísto klasického, pak si lze chladič pro T2 odpustit.

Proudové omezení je díky nestandardnímu zapojení 723 řešeno externě. K vytvoření úbytku napětí, který vyhodnocuje omezovač proudu slouží D7 a R13. Dioda má za úkol vytvořit předpětí pro bázi omezovacího tranzistoru (asi 0.7V). K vlastnímu snímání proudu pak slouží R13, jehož úbytek se zvětšuje s procházejícím proudem. Napětí pro T1 se odebírá z potenciometru P1, kterým se reguluje úroveň omezení. Trimr R12 nastavuje maximální zkratový proud, R7 minimální a může být i vypuštěn. Otevíráním T1 se přivírá T2 a tím i T4, takže poklesne napětí a proud na výstupu, zmenší se úbytek na R13 a obvod je zase v rovnováze. Z potenciometru se také odebírá napětí pro T3, který „spíná“ LED indikující omezení proudu. „Spíná“ znamená, že dioda se rozsvěcuje postupně s narůstajícím proudem. Dřív jsem toho využíval k přibližnému určení proudu. Minimální proud omezovače je asi 20mA.
Toto triviální zapojení, kde je jako reference omezovače použita dioda D7 a BE přechod T1, pochopitelně není zrovna stabilní. Úbytky napětí se mění s teplotou, takže limit omezení při zátěži „cestuje“, ale málokdy slouží omezovač k něčemu jinému, než k pouhé ochraně zátěže. Pro proudový režim tento zdroj rozhodně učen není!
DPS má rozměry 111x62mm. Usměrňovač je z jednotlivých diod a je přímo na DPS. Filtrační kondenzátor C5 jsem umístil mimo DPS, protože je dost velký a hlavně vysoký. Odpor R13 bude při plné zátěži dost topit, ale vydrží to. Použil jsem typ v hranatém keramickém pouzdře. Diody by měly být kus nad deskou (asi 1cm), protože se tak lépe chladí. Napájecí trafo by mělo být na 24V (výstup pak bude asi 0-24V), případně i 30V pro menší odběry (0-30V). Je však třeba vzít na vědomí, že na tranzistoru T4 bude ztrátový výkon až: napětí za usměrňovačem (při jmenovité zátěži a trafu 30V asi 30V) krát proud (3A), tedy 90W! To tedy znamená nemalý chladič a hlavně tranzistor s odpovídajícím ztrátovým výkonem. S ohledem na napětí trafa je také třeba zvolit napětí kondenzátoru C5 – u trafa 24V je to 24 * 1.41 = 33V, takže kondenzátor na 35V stačí, ale u trafa 30V už je napětí 30 * 1.41 = 42.5V, takže už 50V. Zdroj lze bez problému používat i pro menší proudy, třeba do 1A. Pak lze zvětšit odpor R13 na 1ohm, čímž se ještě sníží minimální proud při omezení. Zdroj lze také použít pro větší proudy, asi do 6A. Pak je ovšem ztrátový výkon až 180W, takže už se chladič bez větráku neobejde. Odpor R13 se musí zmenšit na asi 0.22ohmu a diody se musí vyměnit za typ na větší proud. Při takové úpravě je už téměř nezbytné použít darlington (třeba i 2 paralelně), ale vznikne z toho tak jako tak přímotop. Použít lze také větší napětí, ale výkon se zase zvětší. Bylo by asi třeba některé odpory nahradit výkonovými (R2, R8, R9).
Voltmetr lze připojit na výstup (překvapivě :-). Pro ampérmetr lze jako bočník využít odpor R13.

2. Nastavení
Pokud nejsou na desce zkraty a je vše správně osazeno, musí zdroj fungovat ihned. Potenciometrem napětí (P2) musí jít regulovat napětí výstupu. Jde-li, nastaví se potenciometr na max. a trimrem R11 se nastaví požadované maximální napětí výstupu. Další krok je nastavení maximálního proudu. Napětí výstupu se nastaví na asi 3V, potenciometr proudu (P1) na minimum a trimr R12 na minimum (doleva – maximální odpor). Pokud je úplná jistota, že jsou potenciometry správně, zkratují se výstupní svorky vhodným ampérmetrem. Proud by měl být asi 20mA (může se dost lišit, ale ne víc než asi 50mA). Pak se potenciometr proudu nastaví na maximum. Proud by měl být nižší než 3A. Trimrem R12 se pak proud nastaví na požadovanou hodnotu. Trimrem je třeba otáčet pomalu, protože proud z trafa může být klidně i přes 10A. Nastavení proudu je třeba provádět s již připojeným chladičem, jinak se tranzistor upeče. Dále také není od věci oživovat na laboratorním zdroji s omezením proudu!

Seznam součástek
R1 220K
R2, R9, R14, R16 2k2
R3, R17 22k
R4, R5 82k
R6 47
R7, R10, R15 100
R8 4k7
R11 trimr 47k
R12 trimr 1k
R13 0.47, 5W
P1, P2 potenciometr 2k5
C1 470pF keramika
C2, C4 100nF keramika
C3 50uF / 35V elektrolyt
C5 10mF / 35V *
D1 zenerka 12V / 0.35W
D2 zenerka 9V1 / 0.35W, ověřit skutečné napětí – minimálně 9V! *
D3-D6 Pro 3A třeba BY550, pro nižší úbytky napětí třeba schottky SB560
D7 pro 3A např. BY550, nesmí být schottky !!!
T1, T3 BC557
T2 KF517, KFY18, KFY16, BD136-16, … + chladič (asi 1W) *                 -použil jsem BD136-16
T4 KD503, BD911 nebo darlingtony BDW83C, TIP142, … + chladič *    – použil jsem BD911
IO1 LM723, MAA723CN (plast), UA723C, UM723, …                                 – použil jsem LM723

* viz text.

zdroj_vetrak_zdroj

schéma zdroje k větráku

Zdroj k větráku jsem udělal z toho co dům dal. Trafo je na 9V ze starého rádia a dioda obyčejná univerzální.

10 komentářů u „Stabilizovaný zdroj 0-30V 0-3A“

 1. Zdravím, měl bych zájem o
  stab.zdroj
  je možné ho zakoupit? Nebo aspoň propůjčit na ročníkovou práci? Stavěl jsem jiný a nefunguje- dal jsem za to dost peněz, pouze na maturitu pak bych zaslal zpět díky. Modrák

 2. Ahoj.
  Tento zdroj jsem řadu let používal a postavil jsem ho podle historicky uvedeného návodu snad ani nevím kde, možná i na stránkách dle uvedeného odkazu. Fungoval naprosto perfektně snad 15 a možná i více let a dostával opravdu zabrat i na použití, ke kterým nejspíš rozhodně není určen (proud i 10A samozřejmě s jiným tranzistorem). Jenomže před cca rokem se najednou objevilo na výstupu (tedy regulovatelného napětí i proudu…) napětí blízké napětí zdroje a regulace proudu byla nefunkční(v té době už zdroj sloužil opravdu jen jako „laboratorní“ s odběrem do max. 1A).

  To každopádně totálně zlikviduje obvod, který je zkoušen, testován, napájen…

  Nevím, jestli jsem při konstrukci udělal chybu (tehdy jsem vyleptal osadil nastavil a vše šlo).

  Každopádně: odešel tranzistor T2.
  A nějak úplně blbě. Po výměně zdroj chodí jako zamlada. Ale… Pokud je to vlastnost tohoto zdroje, tak opatrně.
  Budu ho stejně používat dál.

 3. Zdravim .
  Mam fabricky, usmerneny a filtrovany zdroj 24V/10A na din listu.
  Je mozne napajat z neho dany regulator s tym ze na regulatori neosadim usmernovaci mostik?

  1. Navrh zdroje neni muj ale dps je na strance originalniho vyrobce na kterou odkazuji na zacatku clanku 😉

  1. Bohužel zdroj jsem již prodal. Doporučuji koupit si nový hotový je to lepší než ho stavět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *